Sociální síť facebook vznikla v roce 2004, hlavním zakladatelem je Mark Zuckerberg. Původně vznikla pro studenty univerzity, rychle se ale rozšířila po celém světě. Dnes má okolo dvou miliard aktivních uživatelů. Dalo by se říci, že facebook vládne světu. Vznikají díky němu nová přátelství, ale také zanikají ta stará. Trávíme na něm stále více a více času, který bychom mohli věnovat rodině a přátelům, ale hlavně se stáváme závislými.
Znaky závislosti
· více než tři hodiny aktivního používání denně
· neschopnost vydržet den nebo dva bez připojení
· neustálé myšlenky na facebook
· neschopnost soustředění na cokoliv jiného
Někteří lidé jsou schopni zavést závislost na internetu až do extrémů, kdy celé dny nejí, nemyjí se a ani se neodtrhnou od počítače. Zde se jedná většinou o psychickou poruchu a je potřeba požádat o pomoc odborníků.
Následky
· Deprese – Nadměrné používání sociálních sítí podle odborníků často vede ke vzniku depresí. Vidíme všechny ty dokonalé fotky krásných lidí, jejich jídla a krásného života. My takový život nemáme a můžeme upadnout do depresí, i když vlastně víme, že je to pouze iluze.
· Izolace – Nechodíme ven a i přesto, že možná najdeme internetové kamarády, přijdeme o ty reálné, na které díky facebooku nemáme čas ani náladu. I to může výrazně přispět k tvorbě depresí a úzkostných poruch.
Podle studií vědců mají lidé s velkým množstvím přátel větší náchylnost k úzkostem a pocitům osamělosti.
Jak se nezbláznit
Nejrychlejší, ale také nejtěžším způsobem je sociální síť prostě zrušit. Odinstalovat ze všech zařízení a deaktivovat profil. Moc lidí to ale nezvládne a po chvíli se vrátí zpět. Pokud nechcete učinit tak radikální krok, zkuste si alespoň určit čas bez mobilu. Pro začátek hodinu denně, kdy prostě hodíte mobil do šuplíku a nebudete si ho všímat. Jděte se projít ven nebo prostě relaxujte. Můžete čas prodlužovat podle toho, jak se Vám zrovna bude chtít. A uvidíte, že pokud budete mít nějaký ten off-line čas pro sebe, budete se cítit mnohem lépe.
Jak moc používáte Facebook Vy?