Tmavé barvy se hodí spíše do větších prostor, protože mají tu vlasnost, že pohlcují světlo a opticky tak místnost ještě zmenšují. Při použití tmavých obkladů v dosahu vody z kohoutku (především v koupelnách) se prokáže další, a ne příliš pozitivní, vlastnost a sice ta, že je velmi citlivá na nečistoty a vodní kámen obzvlášť. A pro černou to platí dvojnásob.
Černá barva je elegantní a není nutné se jí vzdávat úplně. Může být použita i v menších místnostech, za dodržení jistých pravidel:
· Bude použita pouze na menší části obkladu.
· Bude použita pouze na podlaze. Když bude použita v kombinaci s bílými stěnami, naopak prostor opticky zvětší a navíc mu dodá dojem luxusu.
· V případě použití na stěnách se doplňuje světlou podlahou, která prostor odlehčí. Vhodné je také doplnit stěny mozaikou či svislým pruhem, který rozbije prostor a dodá mu na velikosti.
· Bude použita pouze ve formě doplňků. Kromě ručníků či podložky se v této barvě dají pořídit také baterie, mýdelníky, držáku ručníků a další doplňky.
Při nedodržení těchto pravidel totiž hrozí, že namísto ozdobné funkce bude místnost spíše hyzdit.
Používání této barvy v koupelně bylo ještě donedávna tabu. Koupelny totiž bývají samy o sobě menších rozměrů a tmavé tóny je pak ještě více opticky zmenšují. Doba se ale mění a černá se stává stále více oblíbenou. Musí se s ní ale umět správně naložit. Je pravda, že ji lze oživit různými barevnými ornamenty. Ty ale mají tu vlastnost, že se časem okoukají a přestanou působit příjemným dojmem. Co funguje, a asi ani nikdy fungovat nepřestane, je kombinace černé a bílé barvy, kdy v tomto případě je černá použita pouze jako doplněk k převládající bílé. Pomocí této kombinace se podaří vytvořit elegantní a zároveň nadčasový prostor, který zaujme i po letech.
Důležitou roli hraje také povrch obkladaček. Pokud bude lesklý, navodí pocit luxusu, odráží světlo, čímž prostor oproti matnému povrchu zvětší.