Přečká rozmary počasí – je to dosud jediný materiál pro výstavbu kamenné dlažby, jemuž nevadí ani déšť, ani sníh a mráz, ani silný vítr, ani horké letní slunce. Na kameny sice působí přirozená eroze, ale ta je natolik minimální, že se to na úbytku materiálu projeví až za stovky či tisíce let. V našem časovém životním horizontu nemá prakticky žádný význam. Dlažba z kamene vás pravděpodobně přežije.
Bude ozdobou objektu i zahrady – mezi námi je stále mnoho lidí, kteří se věnují mineralogii a sbírají nerosty, někteří lidé se zabývají polodrahokamy, jiným vyhovuje mít kameny doma v podobě kamenných zídek a plotů a samozřejmě i ve formě obkladů a dlažeb. Každý druh nerostu má své specifické vzezření, svůj tvar, barvu, krystalickou strukturu a tvrdost. A každý z nich také vnímáme jako přirozenou součást přírody, která v naší zahradě vytváří osobitý ráz, nenapodobitelný žádným syntetickým materiálem z laboratoře nebo z výrobního pásu.
Nerozbije se tak, jako keramika – keramické dlaždice mají pevnost velmi omezenou, což může mít za následek jejich poškození při pádu těžších předmětů na zem. Představte si situaci, že se uštípne roh dlaždice nebo se poškodí její glazura, když vám nešťastnou náhodou vypadne z ruky kladivo ve vydlážděné předsíni. Nemáte-li náhradní dlaždici, situaci nenapravíte, a i při velké snaze bude tento defekt zřejmě viditelný díky odlišným barvám spár mezi dlaždicemi.
Příjemně hřeje – kamenná dlažba je skvělou volbou i v interiéru, kde kryje betonový podklad s podlahovým vytápěním. Kameny na podlaze velmi dobře vedou teplo, absorbují jej z topného zdroje a předávají do místnosti velmi pozvolna, čímž šetří i náklady na vytápění. Zároveň je to příjemné na dotek, když se po dlažbě procházíme naboso, a můžeme si tak dopřát jakousi přirozenou relaxační terapii, obdobu terapeutických reflexních masáží.