Asi nejčastějším strašákem jsou nevolnosti a další potíže spojené s jídlem. Přeci jen, nová kuchyně, teplo, nedostatek tekutin, to všechno může způsobit, že strávíte noc na toaletě a den v křečích. Jak se jim vyhnout? Především se snažte své tělo na šok trochu připravit. Před odjezdem na dovolenou jezte zdravě, lehce a tak, abyste měli všechny potřebné vitamíny a minerály. Zařaďte také probiotika pro zdravou střevní mikroflóru. Přímo na místě pak pamatujte, že na místní jídlo nejste zvyklí, a dejte tělu čas se adaptovat. Nemá smysl se nacpat první večer, a pak dva týdny žít o rohlících a černém čaji. Dostatečně pijte, hlavně vodu a neslazené šťávy. Pokud máte nějaké alergie, naučte se, jak se řeknou v místním jazyce, a než si něco objednáte, obsluhu upozorněte.
Další kategorií jsou problémy spojené se sluníčkem a horkem, hlavně úžeh a úpal. Jak se projevují? Mezi obvyklé příznaky patří bolesti hlavy, rozostřené vidění, pocity horka nebo naopak chladu, zvracení a nadměrné pocení. Nejúčinnějším bojem je v tomto případě prevence. To, že malé děti by neměly trávit delší dobu na přímém slunci, ví snad každý, ale přehánět by to neměli ani jejich rodiče. Jistě, slunko láká, ale mezi jedenáctou a druhou se raději schovejte. Pití je základ, pokud ale nemáte náladu na obyčejnou vodu, můžete to dohnat i na vodu bohatým ovocem, jako je meloun, kiwi nebo třeba i pomeranče. Naopak pozor dejte na alkohol a kávu, které tělo odvodňují. Nezapomeňte do kufru přihodit klobouk, sluneční brýle i lehký šátek.
Nezávisle na tom, kam jedete, byste se měli ujistit, že vaše očkování odpovídá vaší destinaci. Pro ty běžnější destinace vám bude stačit žloutenka a tetanovka, pokud se ale chystáte do nějakých neobvyklejších míst, poraďte se se svým lékařem. Jedna injekce rozhodně stojí méně než nákladné léčení.