Většina lidí dnes začíná s bydlením v nájmu. Mladí lidé se chtějí osamostatnit od rodičů, a foto hned po střední škole či po ukončení studia školy vysoké hledají svoje první bydlení. Většinou je to nájem. Na nájem nemusíte mít zvlášť vysoké příjmy, které pronajímatele nemohou ze zákona ani zajímat. Musíte maximálně doložit že pracujete, a musíte složit kauci a pravidelně platit nájemné. U nájemního bydlení mívají majitelé nemovitostí zpravidla spousty požadavků. Často se můžeme setkat s tím, že odmítají pronajmout svůj byt lidem s dětmi, nechtějí v bytě zvířata a často chtějí kontrolovat, v jakém stavu se jejich byt nachází. Zároveň vám mohou zvedat nájemné a mohou odmítat doložit vyúčtování energií či vrátit kauci. U některých požadavků se není čemu divit, jejich zkušenosti s předchozími nájemníky mohou být velmi špatné. Zároveň si v bytě nemůžete ani vymalovat bez souhlasu majitele.
Oproti tomu u bydlení pořízeného na hypotéku máte volnost. Můžete si všechno udělat podle sebe, nikdo vás nebude kontrolovat, ale bance musíte doložit, že jsou vaše příjmy dostatečné. I tady hrozí, že vám banka zvýší úroky, a tím se zvýší i výše splátek. Nemůže to ale udělat samovolně ze dne na den, a vy budete s dostatečným předstihem vědět, kdy k tomu dojde, a můžete se na to připravit.
U výstavby domu vás čeká spousta zkoušek nervů i vztahu
Najít v dnešní době hezký byt k pronájmu, u kterého nebudete platit víc jak za hypotéku, je pěkný oříšek. Získat hypotéku také není snadné, ale u splácení hypotéky máte vidinu toho, že nemovitost je vaše, a musíte jen splatit půjčku.
Jaký dům si vyberete?
Pokud chcete stavět, musíte si vybrat, jak a kdo jej postaví. Pro řadu lidí je snazší stavba domu na klíč, kdy vám dodavatel postaví typový dům od základů až po střechu, který vám předá až kompletně hotový. Nemusíte se o nic starat a bydlet můžete v řádu měsíců.