Venku to začíná příjemně vonět, otepluje se a příroda se pomalu ale jistě probírá ze zemního odpočinku. Přichází jaro a s ním i čas na přípravu k sekání trávy. Pokud chceme mít dokonale zastřižený trávník a v garáži spokojený stroj, je třeba se o něj dobře postarat. Jaké kroky podniknout, aby naše sekačka šlapala jako švýcarské hodinky?
Výměna oleje
Chceme-li aby nám sekačka sloužila co nejdéle a nezadřela se, je třeba před prvním sekáním vyměnit olej. Podle druhu přístroje jej můžete buď vypustit, nebo pomocí odsávačky odsát. Motor ještě před odstraněním oleje na pár minut pusťte, aby se olej stihl trochu nahřát. Bude pak řidší a naváže na sebe více nečistot, které se časem nahromadily. Po vysátí starého můžete pomocí odměrky a trychtýře nalít nový. Vždy používejte pouze olej určený pro motor sekaček! Takto vyměněný by měl v pořádku sloužit až do podzimu. V jiném případě se řiďte manuálem k přístroji.
Výměna vzduchového filtru
Filtr byste měli čistit i v průběhu sezóny, a to zhruba každé tři měsíce. Jednoduše papírový či pěnový filtr vyjměte a profoukněte, pěnový pak vypláchněte vodou. Dle stavu filtru můžete samozřejmě starý zcela nahradit.
Výměna svíčky
Alespoň jednou za sezónu zkontrolujte stav zapalovací svíčky. Jednoduše ji očistěte ocelovým kartáčkem. Tím zajistíte rychlejší nastartování.
Dále je třeba zkontrolovat nože. Pokud jsou v dobrém stavu, stačí je nabrousit. V jiném případě nože zcela vyměňte. Tím zaručíte perfektní zastřižení trávníku a jeho celkovou kvalitu.
Zkontrolujte podvozek. A to nejlépe po každém použití. Zbytky trávy odstraňte, zamezíte tím rzi.
Po každém sekání se přesvědčte, že v koši nezůstala žádná tráva. Ten pak vypláchněte a nechte uschnout. Nezapomeňte čas od času změřit pomocí měrky hladinu oleje, aby se motor nezadřel.
Pokud po nastartování sekačka vypouští hustý, zvláštně zbarvený dým je třeba poradit se v servisu. V žádném případě se sami nepouštějte do rozsáhlejších oprav. Dbejte zvýšené opatrnosti.